Főoldal A fájdalom tünetei MENSTRUÁCIÓS FÁJDALOM

MI AZ A MENSTRUÁCIÓS FÁJDALOM? 

A pubertástól a menopauzáig néhány nő havonta szembesül a menstruáció idején jelentkező kellemetlen fájdalommal. A menstruáció, más néven havi vérzés során a méhnyálkahártya lelökődik, és vérzés kíséretében kiürül a meg nem termékenyített petesejttel együtt. Ezt a folyamatot többé-kevésbé intenzív fájdalom és egyéb kellemetlenségek kísérhetik. 

A menstruáció – mind a petesejt és a vér szervezetből való kiáramlását kísérő izomösszehúzódások, mind a rá jellemző hirtelen hormonális változások miatt – bizonyos tünetekkel járhat. Ezek egy része a menstruációt megelőző időszakra koncentrálódik, és premenstruációs szindrómának (PMS-nek) nevezzük. 

Intenzív menstruációs fájdalom esetén pedig dysmenorrhoeáról beszélünk, amely elsődleges és másodlagosra típusra oszható fel. Az elsődleges dysmenorrhoeának nincs konkrét oka, és nem a reproduktív vagy a húgyúti rendszer problémáihoz kapcsolódik, hanem a prosztaglandinok túlzott termelődéséhez, amelyek görcsös és fájdalmas méhösszehúzódásokat okoznak. A másodlagos dysmenorrhea mögött azonban egyéb kóroki tényezők húzódhatnak meg, mint például endometriózis, mióma vagy a méhnyak fertőzései. 

Menstruációs fájdalom-2

A PMS 

A PMS vagy premenstruációs szindróma tulajdonképpen azon tünetek összessége, amelyek előre jelzik a menstruáció közeledtét. Néhány nappal a menstruáció előtt kezdődnek, és általában megszűnnek vagy enyhülnek a menstruáció kezdetére. 

Menstruációs fájdalom-1

PMS nem jelentkezik minden nőnél, másoknál viszont akár nagyon fájdalmas is tud lenni, és a testi tünetek mellé pszichés vagy viselkedési tünetek is társulhatnak. A tünetek igen sokfélék lehetnek, például: 

  • fejfájás; 
  • mellfájdalom; 
  • hasfájás; 
  • fájdalom a méhben; 
  • fájdalom a petefészekben (különösen az egyik oldalon); 
  • puffadásérzés; 
  • hányinger; 
  • görcsök; 
  • vízvisszatartás; 
  • ingerlékenység; 
  • szorongás; 
  • depresszió; 
  • koncentrálási nehézség; 
  • fáradtság;
  • csökkent nemi vágy; 
  • hangulatváltozások, akár hirtelen is. 

A PMS ráadásul akár már tíz nappal a menstruáció előtt jelentkezhet, és a tünetek napról napra súlyosbodhatnak, ezért komoly probléma lehet, amely kihathat a mindennapi életre, a munkára, a magánéletre és a családi életre is. 

A DYSMENORRHEA 

Fennáll azonban annak a lehetősége is, hogy a legkíméletlenebb fájdalmak a menstruáció során jelentkeznek. Ezt nevezzük dysmenorrhoeának, amely kifejezés fájdalmas menstruációt jelent. 

Két típusa van: 

Elsődleges dysmenorrhoea 

Az elsődleges dysmenorrhea-nak nincs konkrét oka, és nem kapcsolódik a reproduktív vagy a húgyúti rendszer problémáihoz. Oka nem pontosan ismert, de a legtöbb tanulmány a prosztaglandinok túlzott termelését jelöli meg lehetséges okként, amelyek a menstruáció során stimulálhatják a medence izmait, és így fájdalmas méhösszehúzódásokat válthatnak ki. 

Az elsődleges dysmenorrhoea elsősorban serdülőkorúakat, még nem szült nőket, hosszan tartó vagy erős menstruációban szenvedő vagy dohányzó nőket érint. Családi hajlamot is megállapítottak. Az életkor előrehaladtával vagy az első terhesség után a dysmenorrhea enyhülhet, vagy akár el is tűnhet. 

Egyes esetekben a hasi fájdalom mellett más tünetek is előfordulhatnak, mint például hátfájás, fejfájás, hányinger, hasmenés vagy székrekedés, ritkán hányás. 

Menstruációs fájdalom-4

Másodlagos dysmenorrhoea 

A másodlagos dysmenorrhea más, a reproduktív rendszert érintő kóros elváltozások jelenlétéhez kapcsolódik, mint például endometriózis, mióma, a méhnyak fertőzései vagy szűkülete. 

A gyulladás a méh összehúzódásait okozza, ami a másodlagos dysmenorrhoea során tapasztalt fájdalom alapja. Általában nagyon erős fájdalom, amely már néhány nappal a menstruáció előtt jelentkezhet, és hosszú ideig tarthat. A fájdalom mellett más tünetek is előfordulhatnak, mint például hányinger, hányás, szédülés, intenzív izzadás, hasmenés. 

A másodlagos dysmenorrhoea leggyakrabban felnőtt nőket érint, és különösen azokat, akik már szültek. 

Mivel más kóroki tényezők által generált rendellenességről van szó, ha dysmenorrhoea gyanúja merül fel, tanácsos felkeresnie nőgyógyászát, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat és meghatározza a legmegfelelőbb terápiát. 

Menstruációs fájdalom-3

A MENSTRUÁCIÓS FÁJDALOM KEZELÉSE 

Mivel a menstruációs fájdalom a történelem előtti idők óta a női lét velejárója, sok hiedelem kering arról, hogy milyen gyógymódokkal lehet csökkenteni a menstruációs tüneteket. 

Meg kell jegyezni, hogy minden nő másként reagál a menstruációra és általában a fájdalomra, ezért minden embernél más válik be. 

A fej-, has- vagy hátfájdalom csillapítására kiválóan alkalmazhatók a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók. 

A táplálkozás fontos szerepet játszhat a menstruációs ciklus során is, különösen, ha pár héttel a menstruáció előtt jobban odafigyelsz rá. Javasolt csökkenteni a tej és tejtermékek, a fehér cukor és a finomított gabonafélék fogyasztását, és előnyben részesíteni a magnéziumban gazdag ételeket, például a borsót, a zöld zöldségeket, a mandulát, a földimogyorót és a kakaót. 

Az alhas izomzatának ellazítása is sok nő kedvelt módszere, amelyet forró fürdővel vagy forró vizes palack használatával gyakorolnak. A légző- és relaxációs gyakorlatok is hasznosak lehetnek: gyengéd hasmasszázs, nyújtás, jóga. 

Mások vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőket szednek, vagy relaxáló, lazító növényi alapú gyógyteákat fogyasztanak, mint például a kamilla vagy a citromfű.